Jak przekazać 1,5%

Jak przekazać 1,5% podatku?

Cele naszej Fundacji są Ci bliskie? Chcesz wesprzeć nasze działania? Możesz to zrobić w bardzo prosty i bezpłatny sposób! Przekaż swój 1,5% podatku, aby na twarzach potrzebujących dzieci wywołać uśmiech, a tym, którzy dopiero zaczynają swoją piłkarską karierę, pomóc w oszlifowaniu ich talentu.

Krok 1.

Wypełnienie właściwego formularza zeznania podatkowego i obliczenie wysokość należnego podatku. Od tej kwoty wylicza się 1,5% i wpisuje do rubryki formularza „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”.

Krok 2.

Należy wpisać nr KRS Fundacji: 0000376691 w odpowiednią rubrykę formularza (nie trzeba podawać nazwy organizacji, jej adresu ani numeru konta bankowego, wystarczy sam nr KRS).

Krok 3.

W rubryce „informacje uzupełniające” formularza można:

• wskazać cel szczegółowy przeznaczenia kwoty 1,5%;
  • wyrazić zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego informacji o wysokości kwoty przekazanej na jej rzecz oraz Twojego imienia, nazwiska i adresu;
  • wpisać dane ułatwiające kontakt, np. numer telefonu czy adres e-mail.

Wypełnianie pozycji z kroku 3 jest nieobowiązkowe i nie ma wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1,5%!

PIT możesz wypełnić na 3 sposoby:

Kiedy można przekazać 1,5% podatku?

1,5% podatku można przekazać razem z PIT-em, kiedy rozliczamy się z urzędem skarbowym, czyli w zależności od rodzaju składanego PIT:

• Do 31 stycznia: PIT-28
  • Do 30 kwietnia: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39
  • Lub w przypadku korekty do tego zeznania:

• Do 28 lutego: PIT-28
  • Do 31 maja: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39
  • Czy można jednocześnie odliczyć od podstawy opodatkowania darowiznę i przekazać 1,5%?

Można. Darowizna jest osobnym sposobem wsparcia organizacji. PIT-39

Czy przekazując 1,5% dostanę mniejszy zwrot nadpłaconego podatku?

Nie. Przekazanie 1,5% podatku nie wpłynie na wysokość zwrotu.

Jakie warunki muszę spełnić, aby móc przekazać 1,5% podatku?

1,5% podatku dochodowego mogą przekazać wszystkie osoby, które są:

• podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT-37);
  • podatnikami opodatkowanymi ryczałtem od przychodów ewidencjonalnych (PIT-28);
  • podatnikami, którzy sami opłacają zaliczki na rzecz podatku (PIT-36);
  • podatnikami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą i korzystającymi z liniowej, 19-procentowej stawki podatku (PIT-36L);
  • podatnikami uzyskującymi dochód z obrotu papierami wartościowymi (PIT-38);
  • podatnikami uzyskującymi dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości (PIT-39);
  • Emerytami i rencistami, którzy od organu rentowego otrzymali PIT-40A, również mogą wesprzeć WWF – wystarczy, że na bazie otrzymanego rocznego obliczenia podatku złożą zeznanie podatkowe. Osoby, za które deklarację podatkową składa zakład pracy, zby móc przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, muszą samodzielnie wypełnić właściwy formularz PIT. Możliwości przekazania
  • 1,5% podatku na rzecz OPP nie mają osoby, których podatek należny jest równy 0 – czyli ulgi są tak duże, że znoszą cały podatek należny.

Chcesz wesprzeć nasze działania? Możesz to zrobić w bardzo prosty i bezpłatny sposób! Przekaż swój 1,5% podatku.

administracja@akademiareissa.pl